14 lipca 2021 Udostępnij

Czym różni się medyczna marihuana od rekreacyjnej?

Coraz częściej w naszym kraju podnoszona jest kwestia legalizacji marihuany. Zwolennicy takich zmian legislacyjnych dostarczają dowodów na to, że konopie indyjskie są znacznie bezpieczniejsze niż całkowicie legalny tytoń i alkohol, podczas gdy przeciwnicy uważają tę roślinę za uzależniający narkotyk. Jednak w wielu krajach, w tym w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, jej stosowanie do celów leczniczych staje się coraz bardziej rozpowszechnione. Jaka jest więc różnica między medyczną marihuaną a konwencjonalną marihuaną?

„Dekodowanie” głównej terminologii

Przez pierwsze konopie indyjskie, używane są wyłącznie do zmiany stanu psycho-emocjonalnego – poprawy nastroju, poprawy koncentracji, pobudzenia libido i pożądania seksualnego. Marihuana medyczna jest używana wyłącznie do celów terapeutycznych. Wskazaniami do przepisywania preparatów zawierających naturalne ekstrakty roślinne lub ich syntetyczne analogi są następujące choroby, zespoły i stany:

  • brak apetytu, odmowa jedzenia do anoreksji na tle np. AIDS, nowotworów złośliwych i innych ciężkich wrodzonych lub nabyte patologie;
  • nudności i wymioty - zwykłe niestety "towarzysze" chemioterapii lub radioterapii w onkologii;
  • silny ból związany z chorobą Alzheimera, choroby powodujące silne skurcze mięśni, migreny.

W wielu krajach posiadanie, dystrybucja i produkcja rekreacyjnej marihuany podlega odpowiedzialności karnej. A marihuana medyczna jest sprzedawana wyłącznie na receptę, a jej produkcja jest ściśle regulowana na poziomie państwowym.

Główne różnice między marihuaną medyczną a medyczną

Jaka jest różnica między medyczną marihuaną a rekreacyjną? Obecnie najpopularniejsze są dwie odmiany konopi: Cannabis Sativa i C. indica. Z wyglądu, w osobliwościach uprawy, praktycznie niczym się nie różnią - różnica jest zauważalna tylko dla specjalistów w dziedzinie botaniki. Różnią się jednak procentem głównych składników: tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabinolu (ten ostatni nie ma właściwości psychoaktywnych). Różnica między medyczną marihuaną a zwykłą rekreacyjną marihuaną to stosunek THC do kannabinolu. Efekt zależy od tego parametru: CannabisSativa ma wyraźne działanie stymulujące, a CannabisIndica doskonale sprawdza się w przeciwnych celach: poprawie snu, zmniejszeniu pobudzenia psychoruchowego. Oczywiście mówimy o stosowaniu substancji w umiarkowanych dawkach. Nasiona marihuany znajdziesz w ofercie na stronie bigseedbank.com

Marihuana w dłoniach

Wskazania do stosowania

Lista wskazań do stosowania medycznej marihuany jest ściśle ograniczona. Wiele leków nie zawiera naturalnych surowców, ale sztucznie zsyntetyzowane substancje, które są całkowicie identyczne zarówno pod względem budowy chemicznej, jak i działania. Dawkowanie marihuany medycznej, czas trwania i sposób jej stosowania jest ściśle określone przez lekarza. I możesz ją kupić wyłącznie na receptę. Nie jest tajemnicą, że najczęstszym sposobem używania marihuany jest palenie, często zmieszane z tytoniem. Jednak wdychanie takiego dymu wyraźnie nie jest korzystne dla zdrowia. Często w celach rekreacyjnych konopie indyjskie są spożywane doustnie, dzięki czemu osiąga się dłużej utrzymujący się efekt psychostymulujący.

Medyczna marihuana stosowana jest w postaci kapsułek, roztworu doustnego. Niektóre leki występują w postaci sprayu do rozpylenia w ustach. Konopie są również wdychane za pomocą waporyzatorów do leczenia. W przeciwieństwie do palenia, w tym przypadku do ludzkiego ciała dostają się tylko stosunkowo bezpieczne substancje.

Jakość

Przepisy regulujące uprawę marihuany do celów terapeutycznych i innych są bardzo różne. Na marihuanę medyczną nakładane są wielokrotnie większe wymagania, m.in. oczyszczanie z zanieczyszczeń, zakaz niektórych rodzajów nawozów w celu przyspieszenia wzrostu roślin i ochrony przed szkodnikami. Firmy produkujące marihuanę medyczną muszą mieć specjalne certyfikaty i podlegają regularnym rygorystycznym kontrolom. Przede wszystkim medyczna marihuana polecana jest chorym na raka (pomaga przetrwać skutki chemioterapii), epilepsjom, osobom z zespołem stresu pourazowego, chorobie Alzheimera.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)